Органски Наут – 350g

102 ден

Наутот е популарен извор на протеини за веганите и вегетаријанците. Зрната наут се храна богата со хранливи материи која е богата со растителни влакна, протеини и фолна киселина и е здрав извор на природни витамини и минерали како што е железото.

Придобивките од органскиот наут се:

 • Високо со протеини
 • Богат извор на влакна
 • Ниско во масти
 • Ниско ниво на шеќер
 • Долг рок на траење
 • Лесно се подготвува
 • Може да се користи во слатки и солени рецепти

Начини како да уживате во наутот

Постојат многу начини да уживате во оваа популарна состојка во вашата исхрана. Еве неколку идеи за да започнете;

 • Печете со зачини и уживајте како здрава ужина
 • Користете го за да направите хумус и да натопите зеленчук
 • Обидете се да направите фалафели и уживајте како вкусен извор на протеини во салатите
 • Посипете ги салатите
 • Направете си сопствено брашно од наут и искористете го во низа рецепти за печење

Опис

Бруто тежина 550 g
Предности:

Без јатки, Без глутен, Без Лактоза, Без палмино масло, Веганско, Органско

Состав:

Вода, Лимонска киселина, Наут, Сол

Види кошничка