Органски наут – 500g

77 ден

Наутот, исто така познат како гарбанзо грав е еден од најраните култивирани мешунки на Блискиот Исток. Подемот на блискоисточните рецепти како хумусот и фалафелот ги запозна многу луѓе со леблебијата и брашното од наут. Ова моќно брашно е природно густо брашно кое има добри сврзувачки склоности со висока содржина на протеини и железо. Користете органско брашно од наут за печење без глутен, за згуснување на сосови, супи и сос или за зголемување на содржината на влакна, протеини и железо во храната. Ова брашно додава сладок богат вкус на печивата.

Полн е со влакна, протеини и витамини – влакната и протеинот кои се наоѓаат во брашното од наут придонесуваат за нискиот гликемиски индекс.

Витамини и минерали – Висока содржина на калциум, магнезиум, фолна киселина и витамин Б6

Истражувањата покажаа дека јадењето наут може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања, дебелина, дијабетес и некои форми на рак.

Опис

Бруто тежина 500 g
Предности:

Без јатки, Без глутен, Без Лактоза, Без палмино масло, Веганско, Органско

Види кошничка